İnsanlık, var olduğu günden itibaren üretken ve yaratıcı vasfı ile bir taraftan kendi kültür evrenini inşa ederken, diğer taraftan bilgi üretimi, hizmet üretimi ve bilginin hizmete dönüştürülmesinin yol ve yöntemlerini de her geçen gün geliştirmektedir.

FikrimİZ, İzmir ekonomisini yenilikçi ve girişimci bir ekosisteme kavuşturmak ve şehrin coğrafi karakterine yaslanarak geliştirmek amacıyla herkes için tam zamanlı, üretken ve yenilikçi bir iş ortamını sağlama ve yoksulluğun İzmir’deki her türlü şeklini azaltma hedefleriyle çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi birimlerinden biridir.

FikrimİZ, bünyesinde bulunan FabrikaLab İzmir’in sunmuş olduğu dijital üretim teknikleri ile toplumsal sorunları önceleyen sosyal etki yaratacak projelerin ve fikirlerin geliştirilmesini ve tüketmek yerine türetmenin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Günümüz dünyasında herkesin bilime, inovatif tasarıma ve teknolojiye kucak açan bir anlayışla bir şeyler icat edip yaratabildiği, bir şeyleri değiştirebildiği ve herkesin kendini gerçekleştirebildiği bir mekan deneyimi sunmaktadır.
 
FikrimİZ’de toplumsal dönüşüme esas sosyal sorunları çözmeyi görev edinen girişimcilere ortak çalışma alanı, mentör ve eğitim desteği verilmek üzere pilot uygulamalar (FikrimİZ Ideathon, FikrimİZ Sosyal ve Gıda Girişimciliği Programları) gerçekleştirilmektedir ve kısa vadede kamusal alan etkileşimini önceleyen sosyal girişimcilik, sosyal kooperatifler ve STK lar başta olmak üzere iş birliğine dayalı faaliyetlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.
YAKIN ZAMANDA FAALİYETE GEÇİLECEKTİR..
FabLab Nedir?
FabLab, üretim laboratuvarı anlamına gelen “Fabrication Laboratory”nin kısaltmasıdır. Aynı zamanda “Fabulous Laboratory” (Muhteşem Laboratuvar) biçiminde de açıklanan FabLab, piyasadaki üretim için geliştirilmiş yazılım ve süreçlere bağlı makine ve parçalardan oluşturulmuş bir çeşit atölyedir. MIT (Massachussets Institute of Technology) tarafından kurulmuş olan CBA'da (Center for Bits and Atoms) Prof. Neil Gershenfeld'in verdiği “How to do (almost) anything" dersinden yola çıkılarak geliştirilmiştir.

FabrikaLab İzmir
Kolektif üretim temelinde bilginin hizmete dönüştürülmesine olanak tanıyan FabrikaLab İzmir, güçlendirmek, eğitmek ve “neredeyse her şeyi yaratmak” üzerine bir prensiple kurulmuştur. FabrikaLab İzmir; bireysel girişimciler, ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri, üretim alanlarında çalışanlar, ürün tasarımcıları, KOBİ’ler, kurumsal firmalar dahil olmak üzere, toplumun her kesiminden farklı uzmanlık alanlarına duyarlı bireyleri bir araya getirerek, “Kendin yap, Birlikte Yap” kültürü ile bireylerin yeni düşünceler geliştirmesi, araştırma yapması ve bağımsız projeler üretebilmesi için fırsat sunmaktadır. Aynı zamanda, fabrikasyon teknolojilerini demokratik bir şekilde tüm İzmirliler için erişilebilir kılmak ve İzmirlilere kendi teknolojilerini yaratma gücü vermeyi hedeflemektedir.  
 
Fablab Nedir?

Kolektif üretim temelinde bilginin hizmete dönüştürülmesine olanak tanıyan FabrikaLab İzmir, güçlendirmek, eğitmek ve “neredeyse her şeyi yaratmak” üzerine bir prensiple kurulmuştur. FabrikaLab İzmir; 16 yaş ve üstü bireysel girişimciler, lise ve üniversite öğrencileri, üretim alanlarında çalışanlar, ürün tasarımcıları, KOBİ’ler, kurumsal firmalar dahil olmak üzere, toplumun her kesiminden farklı uzmanlık alanlarına duyarlı bireyleri bir araya getirerek, “Kendin yap, Birlikte Yap” kültürü ile bireylerin yeni düşünceler geliştirmesi, araştırma yapması ve bağımsız projeler üretebilmesi için fırsat sunmaktadır. Aynı zamanda, fabrikasyon teknolojilerini demokratik bir şekilde tüm İzmirliler için erişilebilir kılmak ve İzmirlilere kendi teknolojilerini yaratma gücü vermeyi hedeflemektedir.

Fabrikasyon laboratuvarını (FabLab) en basit şu şekilde tanımlamak mümkündür: Bir atölye düşünün, geleneksel üretim tekniklerinin yanında 3B yazıcı, lazer kesici, robot kol gibi dijital üretim tekniklerini de barındıran, neredeyse her şeyi üretebileceğimiz, kapısını üretmek isteyen herkese açan, fikrinizin/projenizin test ürününü yapabileceğiniz bir protipleme atölyesidir.

FabLab’ ın sunduğu teknolojilerin üretim becerisi; elektronik devrelerden plastik kütlelere, robotik parçalardan büyük ölçekli mimari çözümlere kadar çeşitlilik göstermektedir.

Üretimler en temel insan ihtiyaçlarından en rafine yaratıcılığa (sanat üretimi), en tuhaf buluşlardan hayati olanlara kadar geniş bir skala oluşturmaktadır.

Teknolojik yaratıcılık ve ilerlemenin yanında, toplumsal dönüşümü kolektif akıl ve bilimsellik çerçevesinde gerçekleştirmeyi hedefleyen FabrikaLab, özellikle genç nüfusta artan beyin göçünün önüne geçilebilmesi adına, birlikte öğrenmek/üretmek, ileri teknolojilere herkes tarafından erişilebilmesi bağlamında oldukça önemli bir yerdedir.
Üretimin ve üretim araçlarına erişimin demokratikleştirilmesi, inovasyonun demokratikleştirilmesini de sağlamaktadır. Dolayısıyla FabrikaLab İzmir; bünyesinde yer alan herkesin bilime, inovatif tasarıma ve teknolojiye kucak açan bir anlayışla bir şeyler icat edip yaratabildiği, bir şeyleri değiştirebildiği ve herkesin kendini gerçekleştirebildiği bir mekân deneyimi sunmaktadır. 
 

Birlikte olmanın, beraber emek vermenin ve dayanışmanın önemini daha iyi kavradığımız bugünlerde, kolektif üretimin ruhuna dokunacak projeler üretmek hepimizin sorumluluğundadır. İşte bu sorumlulukla; 2014 yılının Aralık ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) İzmir Kent Koleji Güdümlü Projesi’ne imza atarak ve projenin yenilikçi ayağını oluşturan Fabrikasyon Laboratuvarı’ nı (FabLab), Dünyada ve Türkiye’deki FabLab uygulamaları incelenerek, proje ortağı olan Yaşar Üniversitesi ARGE ve Uygulama Merkezi’nin (YAGEM) de uzman görüşleri alınarak, Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Meslek Fabrikası Müdürlüğümüz bünyesinde 30 Ocak 2018 tarihinde “FabrikaLab İzmir” ismiyle kurulmuştur.

Türkiye’de, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ilk FabLab olma özelliği taşıyan, açık kaynak paylaşımı içeren ve bilgi paylaşımını dünya ölçeğinde olanaklı hale getiren “TheFab Foundation” olarak anılan uluslararası FabLab Ağı üyesi olan Fabrikalab İzmir, 30 Ocak 2018-19 Mayıs 2020 tarihleri arasında Halkapınar’da halka açık ve ücretsiz bir şekilde hizmet vermiştir.

FabrikaLab İzmir deneyimini daha etkin kılmak ve daha ileriye taşımak adına 19 Mayıs 2020 tarihinde Tarihi Havagazı Gençlik Yerleşkesi’nde, sistemleri dönüştürmek üzere üretmeye hevesli herkes için özgürce projelerin geliştirebileceği, atölyelerde yaratıcılıklarını kullanarak yeni fikir ve inovasyonlara imza atabilecekleri imkânlar sağlamak amacıyla  FikrimİZ Birimi kurulmuştur.
Yakın zamanda faaliyete geçecektir.....

EKİPMANLAR
Fabrikalab İzmir bünyesinde bulunan ekipmanlar 3 grupta toplanmıştır:

 1. KESİCİ GRUBU:
  1. Lazer Kesici: Ahşap ve polimerik malzemelere markalama ve 10 mm’ye kadar kesim işlemleri yapılmaktadır. Hafif metal ve cam malzemelere markalama yapılabilmektedir. Kullanmak için 2 boyutlu çizim bilgisi gerekmektedir.
Cihazın Adı Lazer Kesici
Model Epilog Laser Fusion M2 32
 
Çalışma Alanı (cm) 81,2*50,8
 
Dosya Uzantısı
 
DXF/SVG/BMP/JPG/PNG/STX/Aİ/EPS(TÜM RASTER VE VEKTÖREL FORMATLAR)
Bağlantı USB
 
 
 
Markalamaya Uygun Malzemeler
Ahşap, Akrilik, Cam, Boyalı Materyaller, Özel Seramik, Kumaş, Deri, Granit, Karton, Melamin, Kağıt, Mylar, Mukavva, Kaşe, Ahşap Kaplama, Fiberglass, Boyalı Metal, Boyalı Fayans, Plastik, Cork, Corion, Eloksallı Alüminyum, Twill
 
Kesime Uygun Malzemeler Ahşap, Akrilik, Kumaş, Deri, Karton, Melamin, Kağıt, Mylar, Mukavva, Kaşe, Fiberglass, Plastik, Corn, Corion, Twill
 
 
deneme
 1. Vinil Kesici: 2 boyutlu çizimlerin etiketler üzerine baskısı alınmaktadır.
Cihazın Adı Vinil Kesici  
Model Camm-1 GS-24  
Kullanılabilir Malzeme Eni (mm) 584  
Maks.Kesme Alanı  584 * 2500  
Maks.Kesme Hızı 500 mm/sn  
Bağlantı USB  
Uygun Malzemeler Vinil, boya maskesi, fitilli kumaş, ısı transferi ve manyetik malzeme ve kartonları  
 


 

 
 1. Dikiş Makinesi: Her türlü kumaşa 2 boyutlu çizim baskıları alınabilmektedir.
Cihazın Adı Bilgisayar Destekli Dikiş Makinesi
Model PFAFF Creative Sensation Pro II
Kasnak Ünitesi 360*200*240*150*120*120
Dahili Nakış Deseni 360
Yazı Karakteri 6
Dahili Nakış Kasnakları 3
Geniş Dikiş Alanı(mm) 250
Bağlantı USB
Malzeme Her Türlü Kumaş
 
 

 
 1. OBOTİK VE ELEKTRONİK GRUP
  1. Robotkol: 6 eksenli sanayi tipi robotkol. 12 kg taşıma kapasiteli. Programlanarak insan kolunun yapabileceği bütün prosesleri yapabilmektedir.

 
Cihazın Adı Robot Kol  
Model ABB-IRB 1600  
Taşıma Kapasitesi (kg) 10  
 
 
Erişim Mesafesi (m) 1,45  
 
 

 
 1. Elektronik Malzemeler:Üretilen prototiplerin elektronik aksamları için gerekli malzemeler ise bu kısımda yer almaktadır.

Wi-fi Modülü Redüktörlü Mikro Dc Motor
Bluetooth Modülü Raspberyy Pi Kamera Modülü
RF Modülü Lehim Kiti
Gps Modülü Lehim Makinesi
Röle Modülü Dijital Havya Kiti
Nfc Kiti Direnç Kiti
SD Kart Modülü Güç Kaynağı
Kapasitif Dokunmatik Lcd Ekran Modülü Dijital Multimetre
Arduino Proto Shield R3 Modülü Dijital Osiloskop
Arduino Motor Sürücü Shield Lazer Metre
Kapasitif Buton Pens Ampermetre
Motor Sürücü Kartı  
 
 
 
 
 
 
 
  

 
 1. TALAŞLI İMALAT GRUBU

 1. Şerit Testere: Kereste, kontrplak, sunta vb. ahşap türevi ve strafor, pvc vb. petrol türevi malzemeleri doğrusal ve belirli oranda eğrisel çizgide kesmektedir.Uzun ahşap malzemelerin düz veya farklı eğim ve açılarda kesim işleridir.
 
Cihazın Adı Şerit Testere Tezgahı
Model Makita Lb1200F
 
Sürekli Akım Girişi 900 W
Kapasite 165 mm, genişlik: 305 mm
Ölçüler 665x775x1600 mm
Bıçak Hızı 1.devir: 400 mt, 2.devir: 800 mt
Net Ağırlık 81,2 kg
Akım
 1. Ah
 
 1. Daire Testere: Yine aynı malzemeleri doğrusal çizgide kesmektedir. Şerit testereye göre daha büyük parçaları doğrusal olarak daha hassas kesmektedir.
 
Cihazın Adı Daire Testere
Model Bosch GTS 10 XC
Tezgah büyüklüğü 584 x 759 mm
Rölanti devir sayısı 3.200 dev/dak
Testere bıçağı çapı  254 mm
Testere bıçağı göbek çapı 30 mm
Eğim ayarı 47 ° Sol / 1 ° Sağ
Ağırlık 35,0 kg
Maks. kesme kapasitesi sağ 635 mm
Maks. kesme kapasitesi sol 250 mm
 
 
 1. Torna Tezgahı: 550mm çalışma aralığına sahip tezgah üstü torna ile dairesel parçalar delrin, kereste ve yumuşak metaller üzerinde hızlıca üretilebilmektedir.
 
Cihazın Adı Torna Tezgahı
Model CRAFT CR2555
Motor Gücü 750 W, 230V
Banko Üzeri Çap 250 mm
Banko Genişliği 135 mm
Puntalar Arası Mesafe 550 mm
Hız 125-2000 dev/dak dev/dak
Kademe 6
Fener Mili Koniği MK4
Fener Mili Çapı 26 mm
Enine Support Hareketi 70 mm
Çapraz Support Hareketi 110 mm
Gezer Punta Koniği MK2 mm
Gezer Punta Hareketi 65 mm
Doğrusal Besleme 0.07-0.4 mm/dev
Metrik Hatve Oranı 0.2-0.4 mm
İnç Hatve Oranı Ağu.56
Kalemlik Ölçüsü 12 mm
Makina Ölçüleri(UxGxY) 1250x585x475 mm
Ağırlık 125 kg
 
 1. CNC Router: 4 eksende çalışmaktadır. Mevcut donanımıyla ahşap, köpük, delrin, kestamit vb. ametalik malzemeleri, metalik olarak ise hafif metalleri işleyebilme kabiliyetine sahiptir.
 
Cihazın Adı CNC ROUTER
 
Model
 
Roland Modela Pro II MDX-540
 
Kesim Alanı (cm)
 
360*200*240*150*120*120
 
Yazılım Paketi
 
SRP Player CAM Yazılımı
Dosya Uzantısı STL/DXF/OBJ/SVG
Bağlantı USB
 
 
Malzeme
 
Alüminyum ve Pirinç Gibi Hafif Metaller, Plastik, Reçine, Modelleme Köpüğü gibi Yumuşak Metaller, Ahşap
 
 1. 3 BOYUTLU PROTOTİPLEME GRUBU
 1. 3 Boyutlu Yazıcılar: CNC tezgahlar teknik olarak 3B yazıcıların atası konumundadır. Aralarında yaklaşık 1 yüzyıla yakın zaman olsa da çalışma prensipleri aynıdır. CNC Router tezgahlar hacimden malzeme çıkararak üretim yaparken, 3B yazıcılar ise malzeme yığma şeklinde hacim üretirler. Temel olarak FDM makinalar plastiği eritip tekrar hacimlendirir. Reçine baskıda ise temel prensip aynı olmakla beraber, imalat hammaddesi ve yöntemi farklılık göstermektedir. Parçanın üretim yöntemi ve hammaddesine bağlı olarak kullandığı bıçak değişmektedir.
  1. Ultimaker 2: Ultimaker 2 çok fonksiyonlu, sağlam ve dayanıklı bir masaüstü 3B yazıcıdır. Makine ısıtıcı tabana sahip ve 20 mikronluk katman kalınlığıyla en hassas 3D yazıcılar arasında bulunmaktadır.
 
 1. Ultimaker 2
Model Ultimaker 2
Baskı Teknolojisi FDM
Çalışma Alanı (cm) 23*22,5*20,5cm
Filament Çapı(mm) 2,85
Dosya Uzantısı STL/OBJ/DAE/AMF
Bağlantı SD Kart
Uygun Malzemeler PLA/ABS/CPE/NAYLON/FLEX ve Tüm Özel Flamentler (Açık Flament Sistemi)
 
 
 1. Ultimaker 2 Extended Plus
Model Ultimaker 2 Extended Plus
Baskı Teknolojisi FDM
Çalışma Alanı (cm) 23*23*30,5cm
Filament Çapı(mm) 2,85
Dosya Uzantısı STL/OBJ/DAE/AMF
Bağlantı USB
Uygun Malzemeler PLA/ABS/CPE/NAYLON/FLEX ve Tüm Özel Flamentler(Açık Flament Sistemi)
 
 
 1. Ultimaker 3 Extended
 
Model Ultimaker 3 Extended
Baskı Teknolojisi FDM
Çalışma Alanı (cm) 21,5*21,5*30cm
Filament Çapı(mm) 2,85
Dosya Uzantısı STL/OBJ/DAE/AMF
Bağlantı USB
Uygun Malzemeler PLA/ABS/CPE/NAYLON/FLEX ve Tüm Özel Flamentler(Açık Flament Sistemi)
 
 
 1. Raise3D Pro2 Plus
 

 
Model Raise3D Pro2 Plus
Baskı Teknolojisi FFF
Baskı Hacmi (cm) 30,5×30,5×60,5cm (Tek nozül ile)
28×30,5×60,5cm (Çift nozül ile)
Filament Çapı(mm) 1,75
Dosya Uzantısı STL/OBJ/DAE/AMF
Bağlantı USB
Uygun Malzemeler ABS / HIPS / PC / TPU / TPE / NYLON / PETG / ASA / PP / Fiberglass katkılı / Karbon fiber katkılı / Metal partiküllü / Ahşap partiküllü Flamentler
 
 
 1. Formlabs 2

 

 
Model Formlabs 2
Baskı Teknolojisi SLA
Çalışma Alanı (cm) 14,5*14,5*17,5
Filament Çapı(mm) -
Dosya Uzantısı STL/OBJ/FORM
Bağlantı USB
Uygun Malzemeler Formlabs Reçineleri
   
 
 
 1. 3B TARAYICI: 3D tarayıcı yani 3 boyutlu tarama, var olan bir gerçek nesnenin 3D tarama cihazlarıyla sayısallaştırılarak farklı formatlarda bilgisayar ortamına atılmasıdır denilebilir kısaca. Sayısallaştırma derken tarama sonrasında gerçek nesnenin modelini bilgisayar ortamına gönderilirken gerçek nesneyi ifade eden veri tipi olarak düşünülebilir.
 
Cihazın Adı 3B TARAYICI
Model Artec Spider
Doku Yakalama Özelliği Var
Tarama Mesafesi(m) 0,17-0,35
Yakın Mesafe Görüş Alanı Y*D (mm) 90*70
Uzak Mesafe Görüş Alanı Y*D (mm) 180*140
Dosya Uzantısı OBJ/PLY/WRL/STL/AOP/ASCII/PTX/E57/XYZRGB
Bağlantı USB
 
 
 1. EL ALETLERİ
FabLab’ da bulunan el aletleri, prototip üretimi aşamalarında kullanılmaktadır.
                                  Mekanik Ekipmanlar
Takım Aletleri
Çelik Metre
Perçin Tabancası Takımı
Çelik Gönye
Testere Kolu
Dekupaj Testeresi
Kıl Testere
Daire Testere
Tezgahlı Daire Testere
Tezgahlı Şerit Testere
Yaylı Tenekeci Makası
Kombine Takas
Düz Kuyumcu Makası
Tel Kesme Makası
Kompresör
Mekanik Kumpas
Dijital Kumpas
Şarjlı Matkap
Darbeli Matkap
Akülü Tutkal Tabancası
Akülü Delme Ve Vidalama Makinesi
Dremel
İşkence
Mengene
Dövme Çelik Mengene
Yağdanlık
Avuçiçi Taşlama
Su Terazisi
Planya
 
 1. EĞİTİM VE PROJE GELİŞTİRME KİTLERİ
Eğitim Ve Proje Geliştirme Kitleri
Elektronik Geliştirme Kartları
Robot Tasarım ve Eğitim Kitleri

 

 

TEKNİK DONANIMLARIMIZ

TEKNİK DONANIMLARIMIZ

Fablab

TEKNİK DONANIMLARIMIZ

TEKNİK DONANIMLARIMIZ

Fablab

TEKNİK DONANIMLARIMIZ

TEKNİK DONANIMLARIMIZ

Fablab

LAZER KESİCİ

LAZER KESİCİ

Fablab

CNC ROUTER

CNC ROUTER

Fablab

ÜÇ BOYUTLU YAZICI ve TARAYICILAR

ÜÇ BOYUTLU YAZICI ve TARAYICILAR

Fablab

EĞİTİM SETİ

EĞİTİM SETİ

Fablab

ETKİNLİKLER

 • Gençler ve Çocuklar Kodluyor

 • 87. İzmir Enternasyonal Fuarı

 • Teknoloji ve Sanat Festivali

 • IZTECH RoboLeague

 • Arduino Day

 • Coder Dojo

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

 • Sokak Hayvanları İçin Yaratıcı Ürün Tasarımı Atölyesi

 • Urban Green Up-AB Projesi Atölye Çalışması-İBB Projeler Müdürlüğü

 • CNC Router ile Üretim Süreci Atölyesi

 • Rhinoceros ve Grasshopper ile Robotkol

 • Mobilya Tasarımı Atölyesi

 • Drone Tasarımı Atölyesi

ÜRETEN ATÖLYE 1

 • Arduino ile Elektronik Prototipleme Atölyesi

 • 3B Modelleme Atölyesi

 • 3B Yazıcı ve Tarayıcı Atölyesi

 • Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi

 • Drone Yapımı Atölyesi

ÜRETEN ATÖLYE 2

 • Tasarım ve 3 Boyutlu Prototip Atölyesi

 • Sosyal Girişimcilik Atölyesi

 • Nesnelerin Interneti (IoT) Atölyesi

 • Kodlamaya Giriş Atölyesi (Çocuklar için)

 

BİRLİKTE ÜRETELİM

 
Atölyemizde üretim yapmak için projenize/ fikrinize ait bilgileri içeren başvuru formunu doldurmanız yeterli! Kriterlerimiz şunlar; proje fikirlerinizin özgün, inovatif ve sürdürülebilir olması ya da bir eğitim/ yarışmaya hizmet etmesi.
Aşağıda atölyemizde gerçekleştirilen bazı örnek çalışmalar yer almaktadır:
 
 • Mantar miselyumu, algler gibi farklı canlıların farklı üretim ve tasarım aşamaları değerlendirilerek gerekli kalıp ve prototip üretimi gerçekleştirildi.
  
 • Parametrik Modern Kentsel Şehir Mobilyaları prototip üretimi gerçekleştirildi.


 
 • Kullanıcımızın yüksek lisans tezi için gama kameraların çizgisel rezülasyonunu, 'line spread function' ifadesini ve belirlenen saçılma düzeltme yöntemini uygulayarak elde edilen görüntüler üzerinde görüntü kalitesinin değerlendirebileceği 6 adet silindirik parça üretimi  3 Boyutlu Yazıcılarımızın desteği ile gerçekleştirildi.

          
 
 • FikrimİZ Mobil Projesinin prototip üretimi fabrikasyon laboratuvarımızın imkanları ile ekibimiz tarafından gerçekleştirildi.


 
FABRİKALAB İZMİR KULLANIM KURALLARI

*Burada yazılı olan kurallar tüm laboratuvar alanı için geçerlidir.
* Sözlü veya yazılı bütün kurallara dikkatle uyulmalı, anlaşılmayan konular laboratuvar teknik personeline sorulmalı ve laboratuvarlarda izinsiz çalışılmamalıdır.
* Laboratuvarı kullanma konusundaki en önemli deneyiminiz kendinizin ve diğer kullanıcıların yaralanmalarını önleyecek uygulama ve prosedürleri takip etmeyi öğrenmek olacaktır.
* Güvenlik prosedürlerini uygulamanın ve çalışmanızı gerçekleştirmenin en güvenli yolu öğrenmeye önem verilmesidir.
* Laboratuvar personelinden yardım istemekten ASLA çekinmeyin.
* Laboratuvar personeline bilgi vermeden ASLA makineleri kullanmayın.
* Bol kıyafetler/uzun kollu gömlek/kravat giymeyin.
* Üretim alanında takı (uzun küpe-kolye vb.) takmayın.
* Saçlarınız uzunsa toplayın ve ekipmanların içerisine girmediğine emin olun.
* Herhangi bir laboratuvar ekipmanıyla çalışırken daima koruyucu gözlük takın.
* Üretim alanında daima kapalı ve koruyucu giysiler kullanın.
* Kullanmayı bilmediğiniz makinayı kullanmayın.
* Herhangi bir makineye başlamadan önce doğru ve tam olarak kurulduğundan emin olun.
* Kullanmadan önce güç kablolarını ve taşınabilir araçlardaki fişleri kontrol edin.
* Talaşların ve döküntülerin giderilmesi için mutlaka eldiven kullanın.
* ASLA yalnız çalışmayın. Üretim alanında en az iki kişi bulunmalıdır.
* Yangın söndürücülerin nerede olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilin.
* Laboratuvarda yemek, içmek (sigara dahil), gıda malzemelerini bulundurmak, laboratuvar ekipmanlarını bu amaçla kullanmak yasaktır.
* Laboratuvar terk edilirken kullanılan cihazların, ekipmanların ve tezgahın temizliği gereken özenle yapılmalıdır.
* Laboratuvardan çıkmadan önce tüm aletlerin iade edildiğinden emin olun ve cihazları uygun konumlarda ve temiz bırakın.
* Çalışma bittikten sonra eller sabunlu su ve gerektiğinde antiseptik bir sıvı ile yıkayın.
YAKIN ZAMANDA FAALİYETE GEÇİLECEKTİR..
E-posta:
 fikrimiz@izmir.bel.tr
 fabrikalab@izmir.bel.tr
 
Sosyal medya adreslerimiz:
instagram.com/fikrimiz_fabrikalabizmir
twitter.com/fikrimiz_fablab
linkedin.com/fikrimiz-fabrikalabizmir
facebook.com/fabrikalabizmir


 Adres : Umurbey Mah.Liman Cad. No:16/A-B Blok Alsancak-Konak/İzmir
Tel:0 232 293 3200