FİKRİMİZ IDEATHON 2020 İLE GENÇLER;

FİKRİMİZ IDEATHON 2020 İLE GENÇLER;

İZMİR HAVAGAZI FABRİKASI GENÇLİK YERLEŞKESİ'NDE 
İZMİR’İN GELECEĞİNİ TASARLIYOR!


İzmir Havagazı Fabrikası, Gençlik Yerleşkesi ve FikrimİZ önkuluçka merkezi Fikrimİz Ideathon etkinliği 01-02-03 Eylül tarihlerinde üretmek isteyen gençlerin katılımı, ilham verici konuşmacılar, eğitimler ve gençlerin ekip çalışması ile fikir maratonunda projelerini jüriye sunacakları 3 günlük bir program ile gerçekleşecektir.

FikrimİZ Ideathon
Ideathon belirli bir konuda yenilikçi fikri olan kişi veya takımların; iş geliştirme, tasarım ve proje yönetim yeteneklerini kullanarak fikirlerini yarıştırdıkları bir fikir maratonudur. Gençlerin İzmir’i bir girişimcilik şehri ve İzmir Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesini de bir girişimcilik ve yaratıcılık merkezi yapmaya dönük fikirlerini yarıştıracağı maraton 01 Eylül akşamı başlayacak, 03 Eylül akşamı, jüriye yapılacak sunumlar ile son bulacak ve ilk 3 ekip ödül kazanacaktır. 
1.lik ödülü 10,000 TL, 
2.lik ödülü 6,000 TL, 
3.lük ödülü ise 4,000 TL. olarak ekiplere dağıtılacak.

Detaylar
FikrimİZ Ideathon’da yarışacak fikirlerin 2 başlıktan birinde geliştirilmesi beklenmektedir:

a. İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi bünyesinde bulunan FikrimİZ'de, girişimcilik, inovasyon ve yaratıcılığın gelişmesi, yeşermesi için kullanımına yönelik fikirler: Nasıl bir mekan ve girişimciliğin önünü açacak programlar hayal ediyorsunuz? Burada neler olursa gelip kullanırsınız ve buradan başarılı girişimler nasıl çıkar? Mekansal kullanım, tasarım, içerik, program ve iş akışlarına dönük fikirlerinizi bekliyoruz.

b. İzmir'in dışarıya beyin göçünün engellenmesi, İzmir'de yetişen parlak beyinlerin şehrimizde kalması ve İzmir'in Türkiye'nin Silikon Vadisi olması için neler yapılabilir? Kentimizi ve ülkemizi ileriye götürecek teknolojik ve inovatif, öncü nitelikte ürün ve hizmetlerin ticarileşerek, uluslararası başarılar elde etmesi, girişimcilik ve startup ekosistemlerinin İzmir eksenine çekilmesi için neler yapılmalı? Burada İzmir genelini, yerel ve uluslararası örneklerle karşılaştıran, dünya çapında bir girişimcilik merkezi oluşturmaya dönük fikirlerinizi bekliyoruz.  

Mentor Listesi

Burçin Önder  
   MYO Müdürü , İzmir Ekonomi Üniversitesi 
   Mentoris Eğitim & Danışmanlık Kurucusu
   EKOSEM Yönetim Kurulu Üyesi
Doç Dr. Engin Deniz Eriş İzmir 
    Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir MYO Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü      Bölüm Başkanı 
     Yazar 
 İpek Taşkın   
   Restorasyon ve Ticari Alan Tasarımı 
   Mimar, Artaş Mimarlık Ltd.Şti.
 Jose Samuel 
   Elektrik Elektronik Mühendisi 
   Hardware Tasarımcısı
Ayşe Gül Okyay 
   Mimar 
   Parşomen Art Ltd Şti.
Sevay İpek Aydın 
    IEU Yaratıcı Ekonomi Araştırmaları Uygulama Merkezi     
   Direktörü
   İnovasyon Mentoru
   IEU + KREA dergisi sorumlu yazı işleri müdürü  
Pelin Yıldız
   Stage-Co İş Geliştirme Sorumlusu


Temel kurallar:
* Başvuruların 28 Ağustos saat 24:00’e kadar tamamlanması gereklidir. 
* Katılımcılar 18 - 30 yaş aralığında olmalıdır. 
* Ekipler en az 3, en fazla 6 kişi olabilir. 
* En az 1 kadın üyesi olan ekiplere öncelik tanınacaktır.
* Yarışabilmek için ekip çalışması yapmak ve mümkünse bir prototip ile sunum yapmak gereklidir. 
* Bu başvuru sonunda yarışmaya katılımı kabul edilen ekiplerin, 01-02-03 Eylül tarihindeki etkinliğe tam katılım sağlamaları ve jüriye sunum yapmaları beklenmektedir. Ideathon'da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait olacaktır.
* Dileyen kişiler, sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek ve sorumluluk kendisinde olmak kaydıyla, çadırda konaklama yapabilirler. 
* Etkinlik, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına maksimum dikkat edilerek, açık havada gerçekleşecektir. Gruplar kendileri için ayrılan çalışma alanlarında izole bir şekilde çalışacaklardır.

Organizasyon ve kolaylaştırıcılığı Stage-Co tarafından yapılacak olan FikrimİZ Ideathon süresince düzenlenecek atölyeler ve konusunda uzman mentörler ile çalışma imkanı ile tüm ekipler bu süreçten gelişmiş ve yarışma heyecanını tatmış olarak ayrılacaklar.
İzmir'in geleceğini tasarlayacak fikirlerin yarışacağı FikrimİZ Ideathon'a başvurular  28 Ağustos 2020, gece saat 24:00'e kadar açıktır. Başvuru için tıklayınız.

Gençlik Yerleşkesi Hakkında: 
İzmir’in uzun yıllardır en gözde mekanlarından olan Tarihi Havagazı Fabrikası İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle, bundan böyle Gençlik Yerleşkesi olarak hizmet verecek. İBB’ye bağlı ve daha önce başarılı projelere imza atan Meslek Fabrikası ve FabrikaLab İzmir  mekanlarını aynı çatı altında toplayan FikrimİZ önkuluçka bu yerleşkeye taşındı ve lansmanını FikrimİZ Ideathon ile yapıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Meslek Fabrikası bünyesinde, FabrikaLab İzmir ile birlikte hizmet verecek FikrimİZ bir önkuluçka merkezidir. Girişimcilik ruhunu besleyerek, gençlerin meslek edinmesini, istihdam yaratmayı ve yaratıcı endüstrilerde başarılı olmalarını sağlayacak alt yapıyı oluşturmayı, araştırma, öğrenme ve ortaya çıkarma ihtiyaçlarına bir yuva olmayı, uzun vadede girişimcilik ekosisteminin yönünü İzmir’e çekmeyi amaçlayan bir oluşumdur. 
Gençlik Yerleşkesine ve FikrimİZ Ideathon’a İzmir genelini, yerel ve uluslararası örneklerle karşılaştıran, dünya çapında bir girişimcilik merkezi oluşturmaya dönük fikirleri olan tüm gençleri bekliyoruz. Başvuru için tıklayınız