İzmir Kent Koleji Güdümlü Projesi

Kentte nitelikli işgücü sorununa çözüm bulmak üzere yola çıkan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Kent Koleji Güdümlü Projesi’nin protokolünü imzaladı.

Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nda düzenlenen İzmir Kent Koleji İmza Töreni’nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kent Koleji’nin İzmir’in sanayi, turizm ve tarım sektörlerindeki nitelikli eleman ihtiyacına cevap vereceğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik plan dahilinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan Kocaoğlu, Kent Koleji Projesi’nin eğitim sistemindeki eksiklikten dolayı ortaya çıktığını açıkladı. Başkan Kocaoğlu, “Eğitim sistemimiz daha çok ortaokul ve lise ağırlıklı. Lisans ve lisans üstü eğitime yönlendiren ama meslek edinme anlamında yeterli olmayan bir sistem. Gençlerimizi kentin ve ülkenin kalkınmasına katkı koymaları için Kent Koleji’ni hayata geçiriyoruz. Nitelikli istihdam gücüne çare bulmak için Kent Koleji’ni kurduk” diye konuştu.

Yerelde kalkınmayı ana hedef olarak belirlediklerini kaydeden Kocaoğlu, katılımcılığa dikkat çekerek, “Konuların tartışılması, sahiplenmenin artması gerekiyor. Topluma yararlı olunması için herkesin çalışmalara katılması lazım. Üniversitenin, meslek kuruluşlarının projelerde tuzu, biberi olması gerekiyor. Bizim de bu projede Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, EBSO, İESOB, İŞKUR, TÜGİAD Ege Şubesi ve ESBAŞ gibi paydaşlarımız var. Onların da desteğiyle hangi elemana ihtiyaç varsa onu eğitmek istiyoruz” dedi. İzmir Kent Koleji’nin iş ve aş sağlayacak sosyal bir proje olduğuna değinen Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kent Koleji’nde eğitim görecek gençlerin girişimci, iyi bir meslek sahibi ve başarılı insanlar olarak ileride karşımıza çıkması, aktör olmaları projenin en önemli yanıdır.”

İZKA’nın devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren Vali MustafaToprak, “Kent Koleji Projesi sadece bir mesleki eğitim projesi değil, sosyal içerme, yenilikçilik ve girişimcilik boyutları güçlü, halihazırda çalışanların da bilgi ve becerilerini geliştirmesini bağlayacak bir proje” olduğunun bilgisini verdi. Projenin toplam maliyetinin 3 milyon 105 bin TL değerinde olduğunu ve yüzde 75′inin İZKA tarafından finanse edileceğini söyleyen Vali Toprak, projenin kente ve ülkeye önemli kazanımlar sağlayacağını belirtti.