FABLAB NEDİR?

Fablab'lar, sayısal üretim için kullanılan araçlara erişim imkanı sunarak yenilikçi ürünler tasarlanmasını sağlayan yerel laboratuvarlardan oluşan küresel bir ağ yapılanmasıdır.Fablab, kişisel fabrikasyonu sağlayan küçük ölçekli çalışma alanı olup, tasarım, sanat, zanaat, mühendislik ve girişimcilikte, profesyonel ya da amatör kişilerin, ortak çalışma alanlarında bir araya gelerek işlerini paylaşabildikleri, geleneksel ve dijital prototipleme cihazları kullanarak üretim yapabildikleri yaratıcılık atölyeleri olarak adlandırılır.
FabLab ilk olarak ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde 2001 yılında kurulmuştur. 2009 yılında ise dünyadaki FabLab’leri bir araya getirmek ve FabLab ağını kuvvetlendirmek amacıyla Fab Foundation kurulmuştur. Bu kuruluş MIT Üniversitesi’nin Center for Bits & Atoms FabLab programından ortaya çıkmıştır.

Fabrika Lab İzmir
Fabrika Lab İzmir mesleki bilginin beceriye ve tasarıma dönüşmesi amacıyla, eğitimde uygulama ve tasarıma ağırlık verilmesi, bu kapsamda, dünyadaki yenilikçi uygulamalardan hareketle, bilim, teknoloji, inovasyon, girişimcilik odaklı "tasarla yap" kültürünü desteklemek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi  Sosyal Projeler Dairesi Başlkanlığı Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı'nın mali desteği ile kurulmuştur.
Fabrika Lab İzmir olarak misyonumuz, teknoloji ve dijital imalat kullanarak eğitim, yenilik yapma ve yaratma araçlarına, bilgiye ve finansal araçlara erişim sağlama fırsatını yaratmaktır.